1 sierpnia 2012

Karnawał Blogowy #34: Słowo zamiast ostrza: spiski i intrygi

Minął miesiąc od rozpoczęcia prowadzonej przez Favriell 33. edycji Karnawału Blogowego pt. „Szaleństwo w RPG”. Notek karnawałowych nie przeczytałem dotąd co prawda nawet połowy, za to na Lawinie zamieściłem już jeden wpis traktujący o RPG. Stąd tylko krok do wniosku o mej predestynacji do poprowadzenia 34. edycji Karnawału Blogowego. Ogłaszam ją więc rozpoczętą pt. „Słowo zamiast ostrza: spiski i intrygi”.

Spiski, intrygi – co w tym odkrywczego? „Nic” odpowie zapewne większość z Was. Wydają się wręcz naturalnym elementem sesji. Postacie graczy często się z nimi stykają. Ktoś nastawił władcę przeciw nim. Ktoś wysłał na nich zabójców. Ktoś chce ich nająć, by wykradli obciążające dokumenty. Załóżmy, że pokonawszy przestępców uzyskują informację o spisku, w który zamieszany jest zaufany księcia. Co prawdopodobnie zrobią bohaterowie? Włamią się do komnat, by zdobyć więcej dowodów? Udadzą się do kryjówki spiskowców, by się z nimi rozprawić? Obronią księcia swym orężem w krytycznym momencie? Sądzę, że to częste rozwiązania. Spisek stanowi tu jednak zaledwie tło i pretekst kolejnej przygody dla awanturników, podczas prowadzenia której można zastosować metody przeznaczone dla akcji i eksploracji. Intrygi wymyślać dogłębnie nie trzeba, starczą elementy, które poznać mogą gracze.

Ta edycja karnawału dedykowana jest przygodom, gdzie intryga i spisek stanowią oręż bohaterów graczy. Mogą oni uznać taki wybieg za optymalny do realizacji własnych celów, sięgnąć po metody wroga, czy też dołączyć do konspiracji. Co i jak przygotować do takiej przygody? Jak sporządzić notatki? Jakie można zastosować metody podczas prowadzenia? To tylko część zagadnień, które można poruszyć rozwijając temat, nie aspiruję jednak do wypisania wszystkich opcji, ufny w Waszą inwencję. Niewykluczone zresztą, iż największą wartość będą miały niebanalne odpowiedzi na oczywiste pytania.

O napisanych notkach informujcie proszę w komentarzach, a jeżeli to nie będzie możliwe, piszcie do mnie na @gmail.com. Poniżej stworzę listę Waszych wpisów. Zapraszam i zachęcam do udziału w 34. edycji Karnawału Blogowego.

Notki karnawałowe:
von Mansfeld: Intrygi w Labyrinths & Lycanthropes
Zuhar: Słowo zamiast ostrza: spiski i intrygi

2 komentarze:

  1. http://allgemeinefestung.blogspot.com/2012/08/kb-34-intrygi-w-labyrinths-lycanthropes.html
    "Intrygi w Labyrinths & Lycanthropes". :-)

    OdpowiedzUsuń
  2. http://zuhar.wordpress.com/?p=2249

    OdpowiedzUsuń